Czego dowiesz się sam, tego się nauczysz!

Rozruchowy klucz USB z dystrybucją SRU

Dystrybucja SRU nie jest już dostępna. Poniższy opis będzie nadal aktualny w odniesieniu do dystrybucji opartych na Ubuntu.

Przygotowanie pendrajwa z dystrybucją SRU, który będzie pamiętał dokumenty i ustawienia użytkownika, możliwe jest na kilka sposobów.

1) Jeżeli dysponujemy już takim pendrajwem, możemy zastosować polecenia podane wyżej w części "Kopiowanie bootowalnego klucza USB".

2) W pozostałych przypadkach, tzn. pracując na jakiejś dystrybucji z rodziny Ubuntu (w tym na SRU) zainstalowanej na twardym dysku lub uruchomionej w sesji live z pendrajwa lub płyty CD/DVD, wykonujemy następujące czynności:

  1. Pobieramy ostatnią wersję obrazu (w tym momencie: sru-test-37.iso) dystrybucji spod adresu http://sru.e-swoi.pl/
  2. Za pomocą "Centrum oprogramowania" lub termianla Instalujemy program "Tworzenie nośnika rozruchowego" (pakiet "usb-creator-gtk")
  3. Przygotowujemy pendrajwa o pojemności min. 4GB za pomocą programu gparted, tzn. tworzemy przynajmniej jedną główną partycję Fat32 o pojemności min. 3GB. Opcjonalnie tworzemy partycję z systemem plików Ext4 o etykiecie "home-rw" na katalog domowy użytkownika. (Jeżeli nie utworzymy partycji "home-rw", nadal będziemy mogli zapisywać dokumenty i ustawienia użytkownika, ale warto wtedy przeznaczyć całą pojemność pendrajwa na partycję systemową Fat32).
  4. Uruchamiamy program "Tworzenie nośnika rozruchowego" (Wciskamy Alt+F2 lub uruchamiamy terminal i wpisujemy polecenie usb-creator-gtk).
  5. W górnej części okna wskazujemy pobrany obraz iso systemu (możemy wskazać obraz dowolnej dystrybucji z rodziny Ubuntu lub na niej opartej).
  6. Na dole okna zaznaczamy opcję "Przechowywane w zarezerwowanym obszarze..." i określamy rozmiar, jeżeli nie utworzyliśmy dodatkowej partycji "home-rw". W przeciwnym razie zaznaczamy opcję "Porzucone..." - dokumenty i ustawienia będą przechowywane na dodatkowej partycji.

Tworzenie rozruchowego pendrajwa z dystrybucją SRU

Zobacz galerię prezentującą opisane powyżej kroki.